[metaslider id="372"] Our Governors | The Minster Nursery & Infant School

Our Governors

Return to Governor Page


Mrs Stephanie Edmonds – Head Teacher
Date of Appointment: 01/09/2013
Term of Office: Continuous (until end of Headteacher role)
Pecuniary Interests: Director – The Minster Children’s Club
Committees: Raising Standards, Finance Pay and Personnel, Faith Group
Mrs Edmonds has been the Headteacher at The Minster Nursery & Infant School since 2013.

Matthew Bligh –Chair of Governors
Date of Appointment: 01/07/2015
Term of Office: 4 Years to 30/06/2019
Appointed by Local Authority
Pecuniary Interests: None Declared
Committees: Finance Pay and Personnel – Chair of Governors

Mrs Sharon Odumosu – Vice Chair of Governors
Date of Appointment: 24/06/2013
Term of Office: 4 Years to 31/08/2018
Appointed by: Parents
Pecuniary Interests:  None declared
Committees: Raising Standards, Finance Pay and Personnel

Raj Senthilnathan – Co-Opted Governor
Date of Appointment: 24/04/16
Term of Office: 4 Years to 23/04/2020
Appointed by: Co-opted
 Pecuniary Interests: None declared
Committees: Raising Standards

 Faridah Eden – Staff Governor
Date of Appointment: 27/10/2014
Term of Office: 4 Years to 26/10/2018
Appointed by: Foundation
Pecuniary Interests: None declared
Committees: Finance Pay and Personnel, Faith Group

Diane Edwards – Foundation Governor
Date of Appointment: 20/11/2016
Term of Office: 4 Years to 29/11/2020
Appointed by: Foundation
Pecuniary Interests: None declared
Committees: Raising Standards, Finance Pay and Personnel, Faith Group

Cheryl Hudson – Deputy Head Teacher
Date of Appointment: 06/11/2015
Term of Office: 4 Years
Appointed by: Staff
Pecuniary Interests: Director: The Minster Children’s Club
Committees: Raising Standards, Finance Pay and Personnel, Faith Group

Fiona Weaver  – Foundation Governor
Date of Appointment: 21/06/2017
Term of Office: 4 Years
Appointed by: Foundation

Former Governors

Mrs Lesley Stout – Chair of Governors
Date of Appointment: 28/08/2016
Term of Office: 4 Years
Stepping down: 31/8/2017
Appointed by: Foundation
Pecuniary Interests: Executive Director  -The Hive Croydon (Education Charity), Governor  – The Minster Junior School, Governor – Shirley High School.
 Committees: Raising Standards, Finance Pay and Personnel

Trina Harris – Parent Governor
Date of Appointment: 24/6/2013
Term of Office: 4 Years
Appointed by: Parents
Pecuniary Interests: None declared
Committees: Standards and Curriculum

Name: Rev. Chris Moore
End of Term date: 05/02/2017
Term of Office: 4 Years
Appointed by: Parish
Pecuniary Interests: none
Committees: Resource